Správy kultúra

Tohoročné leto a jeseň sa v Areáli Budatínskeho hradu budú niesť v štýle baroka. Jedinečné zbierky Považského múzea v Žiline prostredníctvom výstavy Z baroka – obraz, hudba, text priblížia výtvarné umenie, hudbu a literatúru Žiliny z obdobia 17. a 18. storočia.
Výstava predstaví prostredníctvom vzácnych olejomalieb najmä barokové maliarstvo. Taktiež odprezentuje perokresby na ručnom papieri, ktoré boli súčasťou expozície Budatínskeho hradu.

Medzi zaujímavé vystavené exponáty patria drobné okrídlené hlavičky anjelov alebo zlátené, polychrómované, vyrezávané svietniky, ktoré zastupujú barokové sochárstvo a rezbárstvo. Barokové exponáty môžu návštevníci výstavných priestorov Areálu Budatínskeho hradu obdivovať od 11. júna 2010 do konca októbra 2010. Vernisáž výstavy, podfarbená interpretáciou skladieb z obdobia baroka, sa uskutoční vo štvrtok 17. júna 2010 o 17,00h.
Viac informácií nájdete na stránke www.pmza.sk, alebo na t.č. 500 15 10.


Júnové utorky na hrade Strečno už šiestu sezónu budú okrem návštevníkov hradu patriť predovšetkým žiakom základných škôl. Projekt Hradná škola alebo Múzeum deťom, deti múzeu sa teší veľkej obľube a každoročne ho absolvuje viac ako päťsto detí z rôznych kútov Slovenska. Hradná škola bude prebiehať v dňoch 1., 8. a 15. júna 2010. Záujemcovia o posledné voľné termíny sa môžu informovať na tel: 041/500 15 11. V Sobášnom paláci v Bytči prebieha výstava: Neživá príroda Súľovských skál od 1.- 28.6.2010. V prílohe nájdete špeciálnu akciu: PLŤAMI NA HRAD, Z HRADU NA PLTE. Viac informácií nájdete na stránke www.pmza.sk, alebo na t.č. 500 15 10.Správy šport